logo
Think a Home Gym Is Cheaper Than a Gym Membership? We Did the Math to Find Out

Think a Home Gym Is Cheaper Than a Gym Membership? We Did the Math to Find Out

CNET3 days ago
I remember the days of having a gym membership before the Covid-19 pandemic, but as life took turns, I thought I could stay active and save money by buying an exercise bike, subscribing to Peloton and working out in my home garage.
After the pandemic ended, I expanded my at-home gym with weights. Looking back, was it the best money move? Is it cheaper to pay for a gym membership or build a home gym? The answer may seem obvious, but it surprised me after considering a lot of factors.
A home gym and a gym membership both have their perks. At home, you'll have the flexibility to work out anytime without spending extra time commuting or waiting to use equipment. You won't be on the hook for annual gym fees, and you may even get some money back if you ever resell your equipment.
But if you're worried about feeling motivated enough to exercise at home, a gym membership may be a better fit. It offers plenty of equipment, a change of scenery and a chance to create community through group fitness classes.
I compared the average costs for popular gym memberships with the average costs of building a home gym and consulted with a CNET fitness expert to find out which choice is actually cheaper.
How much does a gym membership cost compared with an at-home gym?
Starting an at-home gym from scratch comes with a hefty up-front cost. However, compared with the $15 to $30 you'll pay for a monthly gym membership, the membership seems cheaper.
But the cost of building your gym at home is a one-time cost versus a recurring gym fee that will continue to be charged as long as you're a member. And that can add up a lot over the years.
I compared Gold Gym's monthly and annual fees with the average cost of buying equipment for an at-home gym. I didn't factor in how much you would pay for installation or replacements. We crunched the numbers, and it'll take about four years of gym membership costs at Gold's Gym to pay for your at-home gym equipment.
That may seem like a long time, but remember, you can adjust your costs by buying equipment over time, either secondhand or at shop sale events, to pay less.
Average traditional gym vs. at-home gym costs Gym membership vs. at-home equipment Monthly cost Annual cost after one year Annual cost over 4 years Annual cost over 7 years Gold's Gym $25 $300 $1,200 $2,100 At-home gym $111 $1,098 $1,098 $1,098
When choosing which gym option is best, look at the breakeven point. You'll compare the up-front cost of a home gym with how much you'll spend on a traditional gym membership for the exact price. For the example above, it'll take about four years of a Gold's Gym membership for your home gym to pay for itself if your equipment costs $1,098. The breakeven point will vary based on the cost of the gym membership and the at-home equipment.
It may seem like you're paying more up-front to build an at-home gym, but in less than four years, you won't pay any gym costs. That's assuming you don't pay to replace or upgrade any equipment. With membership fees, you'd still be paying for a gym membership four years later, which could increase in price over time, too.
Boutique fitness studios cost more than traditional gyms
"As much as I may love taking a group fitness class, it doesn't necessarily mean that it's within my budget."
Giselle Castro, CNET's fitness and nutrition writer
If you're into group fitness or want a more focused workout led by an instructor, you may add a fitness studio membership. Fitness studios focus on a specific type of workout, like boxing, high-intensity interval training, pilates or spin.
However, these memberships are generally more expensive -- the monthly memberships cost the same, or more, than an annual gym membership. A couple of reasons are that a specialized class is taught by a fitness coach with top-notch equipment, and there are usually smaller class sizes.
"As much as I may love taking a group fitness class, it doesn't necessarily mean that it's within my budget," said Giselle Castro, CNET's fitness and nutrition writer. Instead, consider drop-in classes or a smaller package for the classes. She also recommends paying attention to the expiration date for any classes so you don't waste classes or money.
Average monthly boutique fitness studio costs Specialized fitness studio Average unlimited monthly cost Average class cost Orangetheory Fitness $159 $35 Pure Barre $165 $25 9Round $119 N/A CycleBar $125 $25 [solidcore] $256 $34 F45 $189 Varies
You can use a fitness studio membership as your only workout or keep your at-home gym or gym membership, but you'll need to factor in the additional cost. Here are a few fitness studios and their average costs below. The cost will depend on several factors, including the location and membership type. Before you sign up, I'd try group fitness classes at a gym first since it could save you money.
And always look out for deals around the holidays.
Other gym and studio fees
Beyond the monthly charge, you should also factor in other gym costs, such as administrative or annual fees. For example, Planet Fitness charges a $49 annual fee for all members, and it's separate from the monthly membership fee. Planet Fitness also charges a cancellation fee if you cancel before your contract ends. The amounts can vary based on the gym and location.
How much does it cost to build a home gym?
Based on CNET's best equipment and a few of our editors' personal favorite picks, I crunched the numbers on how much you can expect to build an at-home gym. Accounting for all the equipment below, the average home gym costs $1,098.
That cost includes all of the equipment below, but don't worry, I have a few money-saving tips that can help. Here's a breakdown of the cost.
The type of weights you choose depends on your goals. You'll need to consider the type, weight range and quantity.
Irina Marwan / Getty Images
Weights
Rogue kettlebells: $89 total
I'd recommend having two kettlebells -- one you can use now and a heavier one to challenge yourself once your body gets used to the lighter weight (this is called progressive overload). The options will depend on your personal preference. Like barbells, the cost of your kettlebell will depend on the weight and quality.
9 pounds: $42
18 pounds: $47
Castro also recommends a less costly option that she likes -- the Yes4All cast iron kettlebells, which start at $23 for a 9-pound kettlebell. She's also gotten good deals on equipment through Amazon's online outlet.
Other equipment
Cardio machines
Oftentimes, people only choose one cardio machine. For the home gym in this example, I only included the ECHANFIT treadmill, which is $400. The type of machine, quality, size and technology features.
I only have a stationary bike. However, the more equipment you purchase, the more you can expect to pay. Think about how often you use each machine to make sure it's worth the cost.
Sergey Nazarov / Getty Images
💰 Money saving tip:
Check OfferUp, Facebook Marketplace or your local community for more affordable, gently used equipment without paying full price. Some apartments and housing developments have gyms, so you don't have to purchase expensive gym equipment for your home, which could save you some money. Other at-home gym costs to factor in
Other at-home gym costs
Building a home gym isn't a one-time cost. Other factors may add up over time. Here are a few examples.
Maintenance costs
A home gym isn't a one-time cost. You'll need to consider other maintenance costs, such as upgrading, repairing or replacing your equipment.
Castro said that how often you need to replace or repair your equipment will depend on its durability. For example, you may replace resistance bands sooner if they lose their stretchiness. Some equipment, like dumbbells, is relatively long-lasting and very rarely needs to be replaced unless it's plastic.
She has also noticed that some equipment only has a one-year warranty, so it's best to be proactive about maintaining your machines. Reach out to customer service about common issues and fixes and what signs of wear and tear to look for, especially if your equipment is likely to weather from being in your garage.
Upgrading equipment
Another factor to consider is your fitness goals. "If you're trying to get stronger, whatever equipment you have at home might have some limitations," said Castro. For example, even if you buy an adjustable dumbbell, if you max out the dumbbell's weight, you'll need to buy more equipment to align with your fitness goals -- such as a barbell and some plates over 50 pounds. And Castro said those items may cost more.
How to Deep Clean Your Fitness Tracker (and Why You Should!) How to Deep Clean Your Fitness Tracker (and Why You Should!)
Click to unmute
Video Player is loading.
Play Video
Play
Skip Backward
Skip Forward
Next playlist item
Unmute
Current Time
0:00
/
Duration
0:00
Loaded :
0%
0:00
Stream Type LIVE
Seek to live, currently behind live
LIVE
Remaining Time
-
0:00
Share
Fullscreen
This is a modal window. This video is either unavailable or not supported in this browser
Error Code: MEDIA_ERR_SRC_NOT_SUPPORTED
The media could not be loaded, either because the server or network failed or because the format is not supported.
Technical details :
Session ID: 2025-07-30:8e583bc82b2df95b3837013a Player Element ID: vjs_video_3
OK
Close Modal Dialog
Beginning of dialog window. Escape will cancel and close the window.
Text
Color White Black Red Green Blue Yellow Magenta Cyan
Opacity Opaque Semi-Transparent Text Background
Color Black White Red Green Blue Yellow Magenta Cyan
Opacity Opaque Semi-Transparent Transparent Caption Area Background
Color Black White Red Green Blue Yellow Magenta Cyan
Opacity Transparent Semi-Transparent Opaque
Font Size 50% 75% 100% 125% 150% 175% 200% 300% 400% Text Edge Style None Raised Depressed Uniform Drop shadow Font Family Proportional Sans-Serif Monospace Sans-Serif Proportional Serif Monospace Serif Casual Script Small Caps
Reset Done
Close Modal Dialog
End of dialog window.
Close Modal Dialog
This is a modal window. This modal can be closed by pressing the Escape key or activating the close button.
Close Modal Dialog
This is a modal window. This modal can be closed by pressing the Escape key or activating the close button.
How to Deep Clean Your Fitness Tracker (and Why You Should!)
Subscriptions
Unless you plan to create your workout routine or use free resources, like social media or YouTube, you'll need a fitness subscription. Peloton and Apple Fitness offer monthly subscriptions with various workouts based on fitness levels, workout duration and even trainer preferences. The Nike Training Club app is free.
There's usually a free trial and an annual discount if you pay the entire cost up-front for these monthly subscriptions. Here are a few popular
If you add any one of these services, you'll need to add at least another $120 to $300 to your annual home gym cost. I recommend checking with your phone provider or credit card issuer for other discounts and offers that can save you money.
While these costs may not seem as frequent or costly, they're still worth factoring in to keep your gym in good shape, especially since you likely only have one of each item. Most gyms have multiple and are responsible for replacements.
At-home gyms may seem like a one-time cost but overtime, you'll need to factor in replacements and upgrades.
VU PHAM VAN / Getty Images
How much does a gym membership cost?
Gym membership costs can depend on your location, membership level and the type of gym you're choosing. The monthly cost also largely depends on amenities, such as child care, personal training, group fitness and equipment.
Some budget-friendly gyms, like Planet Fitness and LA Fitness, can cost up to $30 per month, but more premium fitness centers, like Equinox, can cost hundreds.
You can often find discounted introductory rates, ranging from the first 30 days to the first year for free. So when you make your long-term calculations, make sure to include the costs after the trial ends.
Here are a few popular options, without accounting for sales or promotions. This is the base monthly price for each gym, but there are upgraded options that can cost more.
As you compare costs, remember the average cost to set up a gym at home is $1,098.
Average gym membership costs Gym Monthly cost Annual cost Planet Fitness $15 $180 Gold's Gym $25 $300 Crunch Fitness $10 $120 LA Fitness $30 $360 Equinox $200 $2,400
How to decide which gym option is best for you
Deciding which gym is best for you can depend on several factors. Here are a few.
Cost
When deciding which gym option is best for you, it all boils down to cost. For the first year, you can expect to pay over $1,500 for your home gym if you get all of the equipment mentioned above, fees and a monthly subscription to a training app. However, you could pay less by only getting a few pieces of equipment or checking for second-hand options. You can also add to your gym over time and shop sales.
And you may earn money back by selling equipment you no longer need to lower the cost of new equipment.
The most cost-effective option of all is a gym membership. You can expect to pay about a couple of hundred dollars -- depending on the gym. That's still only a fraction of how much it takes to build your at-home gym, and you'll have all the equipment you need. Even if you plan to get a top-tier gym membership, plus a training app, you can expect to pay $500 for the year, at best.
If you add a fitness studio membership to either of these options, you can expect to pay $1,000 to $2,000 more, depending on your membership level.
Space
For a while, my husband and I were OK with converting half of our garage into a gym, but that quickly became inconvenient when we wanted more parking or storage space. I recommend thinking about how much equipment you plan to have and whether you'll be OK with the space for it first. Measurements can help you decide if you'll be too crammed.
That doesn't mean gyms are always better. Sometimes, gyms can also be crowded, so you may have limited space for your workout and have to wait for equipment to become available if it's busy.
If your home space is limited, you may consider a gym membership to have more workout space, despite a home gym costing less over time.
Manu Vega / Getty Images
Time and convenience
At-home workouts are a clear winner when factoring in your time.
Preparing and commuting to the gym can be time-consuming, especially if you're working out after work or have other responsibilities, like kids with homework. You'll also need to pack your gym bag, and leaving it behind can be annoying, to say the least.
If you're spending more time commuting to the gym and getting settled into the gym, you may find it more convenient to work out at home -- especially if you're able to multitask to save time. One perk I always loved about working out at home was the ability to do laundry or warm dinner while working out. And you'll have the equipment all to yourself.
Community
The most common reason why my former riders took group fitness classes instead of working out at home was the community and camaraderie of exercising with someone.
If you're motivated by being surrounded by others, a gym membership is likely your best choice because you won't be alone. However, if convenience and time are equally important, I'd recommend at least getting a training app subscription and joining live classes. You can also see if your community offers free running or walking clubs to exercise with others and keep your gym membership.
Other benefits
There are plenty of other benefits that may sway you to choose one gym over another. For example, some gyms have childcare, which may make it easier for you to work out. For example, the YMCA near me offers childcare for members for up to 90 minutes while at the gym. Burn Bootcamp, a group fitness studio, has a similar perk.
Your employer or health insurance provider may also offer a fitness perk for workout equipment or memberships. This may come in the form of reimbursement, discounts or paying outright through a portal. Depending on the benefit's guidelines, this may also influence your choice.
Final ruling: Which gym choice is best?
Truthfully, there's no right or wrong choice here as long as you stick to your goals. You stand to lose money in either scenario if you don't use your equipment or don't use your gym membership.
The most long-term cost-effective option is building an at-home gym. You'll pay significantly more over time for a gym membership, especially when factoring in fees. It also could be an ideal pick if you're self-motivated. However, you'll need to replace all of your gym equipment that needs upgrading.
If you're motivated by being around others and need time to decide which equipment you'll purchase, a gym membership is a great start. You can also choose a hybrid approach by starting with a traditional gym membership while you build your home gym. However, if you know you prefer exercising at home, a home gym will be a better overall, cost-effective approach.
Most importantly, whichever keeps you motivated and healthy is the best choice for your body and budget.
Orange background

Try Our AI Features

Explore what Daily8 AI can do for you:

Comments

No comments yet...

Related Articles

Patagonia's Back-to-School Sale Is Offering Up to 40% Off Essentials, but Not for Long
Patagonia's Back-to-School Sale Is Offering Up to 40% Off Essentials, but Not for Long

CNET

timea minute ago

  • CNET

Patagonia's Back-to-School Sale Is Offering Up to 40% Off Essentials, but Not for Long

Nothing beats the feeling of stacking fresh notebooks in a new backpack or prepping snacks for the first day in a lunchbox with that familiar store smell. If you haven't already started ticking things off your back-to-school list, Patagonia's back-to-school sale is offering a solid chance to do so at a discount. The brand is offering up to 40% off essentials, including jackets, backpacks, tech tees and even lunch-friendly snacks. Some sale items are past-season styles but the quality holds up so it's a great chance to invest in gear that will last you a good time. Plus, Patagonia is offering free shipping on all orders above $99. Some of our top picks from the sale? The Capilene daily shirt for a comfortable, all-day wear. Available in different colors, you can snag it for $38 after a 32% discount. If your backpack needs an upgrade, the Refugio DayPack is down to $87. It features a removable padded sleeve for your laptop, a hydration hanger and several compartments for all your essentials. Hey, did you know? CNET Deals texts are free, easy and save you money. Those who are shopping ahead for the colder months might consider the Nano Puff jacket, which keeps you warm without the bulk and is a great pick. It's lightweight, made out of 100% recycled polyester ripstop shell and packs down small. You can now grab it for $167 after a sweet 30% discount in multiple colors. Prefer a laid-back style? Take a look at the Breezefarer cap or the Trucker Hat, going for $23 and $27, respectively. And if sunscreen alone doesn't cut it, the Sun Mask, designed to cover your neck, head and face, is now down to $24. There's a lot more to browse but be sure to get your orders in before the deals expire or the stock runs out. Why this deal matters Upgrading your gear can get expensive fast. Patagonia's summer sale offers a great chance to stock up on everything from outerwear and backpacks to everyday basics without paying the full price.

HOW TRUMP'S TARIFFS THREATEN ITALY'S BELOVED WINES
HOW TRUMP'S TARIFFS THREATEN ITALY'S BELOVED WINES

Forbes

time2 minutes ago

  • Forbes

HOW TRUMP'S TARIFFS THREATEN ITALY'S BELOVED WINES

Nobody wanted a trade war, but the price to avoid it is too high anyway. For everybody. The recent agreement reached by European Commission President Ursula van der Leyen and the US President Donald Trump has halved the proposed 30% tariffs on all European products, but it leaves a bitter taste in the mouths of all European manufacturers. For Italy the U.S. remains the single largest export market, accounting for 24% of its total export value in wine. In 2024, the annual turnover of Italian wine exports was approximately $9.15 billion. Once the agreement was announced, reactions were not long in Dissatisfaction Of The Wine Producers And The Minister's Concern According to the secretary general of Unione Italiana Vini Paolo Castelletti, even if a 15% tariff is lower than the proposed 30%, this kind of deal cannot be satisfying for anybody because it's extremely higher than the pre-tariff rate, which was almost zero. For a country like Italy, which prioritizes value for money, this is a devastating blow. The president of Consorzio Tutela Vini Valpolicella Christian Marchesini is of the same opinion. "Any duty or barrier on wine trade causes extremely significant damage to the European and Italian wine industry and to Valpolicella as well – claimed Marchesini - Pending the final negotiations, the 15% duty projected in the medium and long term would have a very serious economic impact. At present, we can say that, according to today's leaks, the uncertainty that will affect us until next autumn is just as serious." The Italian Minister of Agriculture Francesco Lollobrigida has always shown optimism about the deal, but now he admits: 'Wine is what concerns us most.' Meanwhile, the deadline of the 1st of August, when the tariffs should have been effective, has been delayed up to the 7th, although the 15% remains. Tariffs and Dollar Weakness Are A Dangerous Combination Recent studies by Confindustria, the main association representing Italian manufacturing and service companies, show that imposing US 15% tariffs on all Italian goods imported in America could cause Italy to lose €22.6 billion in exports (approximately $24.6 billion). The wine sector only would lose $520 million. The tariffs are not the only obstacle however, the dollar devaluation also complicates things. These two factors combined can make Italian wines less competitive than others in the US markets. Unione Italiana Vini (UIV), the Italian wine companies association, has recently raised the alarm: 15% tariffs penalize at least 80% of the sector. If in January 2025 (pre-tariff) the markup from the winery to the retailer was 123%, with the new tariff regime soars to 186%. As a result, American consumers ultimately pay almost twice the tariff rate in increased prices due to the compounding markup structure throughout the distribution chain. Not All The Wines Are Created Equal The Italian wines most affected by the new tariffs are those with the highest US market exposure: Moscato d'Asti from Piedmont (60% export) and red wines from this region (31%), Pinot Grigio (48%), Chianti Classico (46%) and other Tuscan DOC reds (35%), Prosecco (27%). Overall the new tariff regime will mostly affect the most popular wines, which are affordable to almost every pocket, more than the premium ones. Wines such as Brunello di Montalcino, Barolo, Amarone della Valpolicella, and Super Tuscans are already expensive to begin with, and therefore intended for high-spending consumers. Indeed, in this case, a bottle that was pre-tariffed and cost $25 ex-cellar, $55.75 on the retail shelf, and $150.00 at the restaurant, would now cost $71.50 in the wine shop and $195.00 at the restaurant. If you're a rich person, spending an extra $45 on an excellent Italian wine won't break the bank. Who Wins And Who Loses What has been reported so far are estimates data on behalf Italian wine producers. But what about their overseas trading partners? According to the UIV president Lamberto Frescobaldi, they and their customers could be the ones who will lose the most: 'The tariffs will not only affect consumption, but will also have a severe impact on the US economy, with total damages amounting to $25 billion' he said. This estimate was calculated by the UIV Observatory and is based on the direct, indirect, and induced impact of all wine in the US in the distribution, retail, and transportation phases alone. Wine America quantified this impact at $144.4 billion in its 'United States 2025 Economic Impact Study.' This figure includes not only sales revenues but also the value generated along the distribution chain, the positive effects of wages and the resulting purchasing power, and the increase in demand for goods and services in other related sectors. A significant effect, but one that would lose $25 billion with tariffs on wines at 15%. And things could even get worse: if nothing changes, the revenue loss could reach almost $1.7 billion in the next 12 months. At the time this article was written, there had not been a joint final statement yet, and the details of the deal remain unclear and subject to ratification. In short, the uncertainty keeps on reigning supreme. However, this can mean that perhaps there is still room for further negotiations. Any manufacturer in Europe is crossing their fingers and hoping for the best. With the current deal, it seems that the EU and the US have avoided a trade war, but despite the appearance, the price they could pay is significant for both.

Broncos, Zach Allen agree to 4-year deal worth $102 million: Source
Broncos, Zach Allen agree to 4-year deal worth $102 million: Source

New York Times

time2 minutes ago

  • New York Times

Broncos, Zach Allen agree to 4-year deal worth $102 million: Source

The Denver Broncos and star defensive end Zach Allen agreed to terms on a four-year, $102 million contract, according to a league source. The deal includes $69.5 million in guarantees and comes out to an average annual salary of $25.5 million that makes Allen one of the NFL's highest-paid defensive ends. Advertisement The deal comes one week after the Broncos signed No. 1 wide receiver Courtland Sutton to a four-year, $92 million deal. Allen last season was named a second-team All-Pro after notching a career-high 8 ½ sacks. He led all NFL defensive linemen in snaps played (911) and led all defensive players in quarterback hits (37). 'Zach has that stamina and that cardio where he's in great shape,' Broncos coach Sean Payton said this week. 'But when you look at the tape, it's hard to play on the offensive and defensive front, especially the defensive front, a lot of snaps like that. It's one of his strengths — and the versatility.' This story will be updated.

DOWNLOAD THE APP

Get Started Now: Download the App

Ready to dive into a world of global content with local flavor? Download Daily8 app today from your preferred app store and start exploring.
app-storeplay-store